TL'nin Tarihi Düşüşü: ABD Doları ve Euro Yeni Zirvelere Ulaştı

 Dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın döviz kurları ve faiz oranlarıyla ilgili açıklamasının ardından yükselişe geçen ABD doları/Türk lirası bu sabah 13.45'te rekor kırdı. Euro 15.16 seviyesini kırdı. 


Türk lirası için, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın dünkü kabine toplantısının ardından düşük faiz oranlarına geçme kararlılığını yinelemesinin ardından bugün değer kaybetti. Günlük döviz kuru %16'dan fazla arttı. Dünyada pek çok ülke faiz artırma veya desteğini çekme eğiliminde olsa da ABD doları/Türk lirası dünyanın diğer bölgelerinden farklı... Türkiye'de faizler düşerken ABD doları/Türk lirası hızla yükseldi ve 13,45'i aştı. Euro/TL bir eşiği daha aştı ve 15.16 seviyesini geçti. Erdoğan'ın açıklamasının ardından dün öğleden sonra ABD doları/Türk lirası kuru keskin bir artışla 11.19 oldu. Erdoğan, düşük faiz oranlarıyla ilgili olarak, "Bu politikayla ne yaptığımız, neden yaptığımız, nasıl yaptığımız, hangi risklerle karşı karşıya olduğumuz ve nihayetinde neleri başaracağımız konusunda çok netiz" diyen Erdoğan, bunu "ekonomik kurtuluş" olarak nitelendirdi. "Savaş" süreci. Erdoğan, düşük faiz oranlarını sevindirici olarak nitelendirdi ve TL'deki değer kaybından kaynaklanan fiyat artışının yatırımları doğrudan etkilemeyeceğini söyledi.

FİNANSAL SİSTEM BU YÜKÜ KALDIRAMAZ

Ekonomist Emrah Lafçı, dün gece Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atılan yola ilişkin çok net bir açıklama yaparak, halen rasyonel arayan piyasayı şoke ederek, "kur artışının bu sefer duracağını" söylemenin imkansız olduğunu söyledi. Lafçı, finansal sistemin bu yükü kaldırmayacağına, daha önce görülmemiş gelişmelerin ön plana çıkabileceğine dikkati çekerek, önceki krizlerde piyasayı rahatlatmak için alınan tedbirlerin bugün ortaya çıkmadığını kaydetti.


YAKIN ZAMANDA DEĞİŞİM ÜMİDİ AZALDI

Birgi Üniversitesi Öğretim Üyesi Cem Başlevent, "Normal şartlarda kur bu seviyedeyken satışların artması gerekir ama piyasa katılımcıları ile vatandaşlar arasında büyük bir endişe ve güvensizlik var" dedi. Başlevent, "Awami Ligi'nin her iki lideri de düşük faiz oranlarını destekliyor ve Haziran 2023'ten önce seçim yapmayacak, bu da kısa vadeli değişim umutlarını azaltıyor" dedi. "TL'deki devalüasyonun ekonomiye ve topluma verdiği kısa ve uzun vadeli zararı göreceğiz. Piyasa paniğinin ilk sonucu, kısa vadeden çok daha önemli bir gösterge olan tahvil faizlerinin yükselmesidir. - merkez bankasının vadeli faiz oranı."
Merkez bankası hükümetinin düşük faizli haftalık repo ihalesinin en az bir süreliğine durdurulacağını ve piyasanın daha sonraki likidite penceresinden fon sağlayacağını açıklamamasının inanılmaz olduğunu söyleyen Başlevent, “Çünkü onların görev tanımları. kesinlikle gerektirir Hemen harekete geçtiler."

Yorum Gönder

0 Yorumlar
* Please Don't Spam Here. All the Comments are Reviewed by Admin.

buttons=(Accept !) days=(20)

Our website uses cookies to enhance your experience. Learn More
Accept !